Kaip įvairaus amžiaus vaikai išgyvena skyrybas?

Image result for divorce kid

Vaikams tėvų skyrybos yra trauma. Išimtis galėtų būti atvejai, kai vienas iš tėvų smurtauja arba serga priklausomybe nuo alkoholio. Tokiu atveju vaikai gali net svajoti apie tėvų skyrybas. Bet net ir tada šis įvykis iš esmės pakeičia jų gyvenimo aplinkybes – vaikai patiria baimę dėl ateities, nesaugumą, baiminasi aplinkinių reakcijų. Dar stipresni išgyvenimai kyla, kai skyrybos įvyksta netikėtai ir trukdo vaikams įveikti amžiaus tarpsnio, kuriame jie yra, uždavinius.

 

Vaikas iki dvejų metų

Niekada vaikas neišmoksta tiek daug, kiek pirmaisiais dvejais gyvenimo metais – prieraišumo santykyje su suaugusiaisiais baigia formuotis ir bręsti kūdikio nervų sistema. Artimųjų emocinė būsena šiuo laikotarpiu yra labai svarbi, mat jų atspindyje kūdikis pažįsta save, formuojasi esminis pasitikėjimas pasauliu. Skyrybų trauma šiuo tarpsniu gali neleisti susiformuoti minimam pasitikėjimui. Kuo vaikas mažesnis, tuo labiau psichologiniai išgyvenimai reiškiasi per kūną: miego, valgymo sutrikimus, alergines reakcijas, dažną verksmą ar perdėtą ramumą, įtemptus raumenukus. Tėvams svarbu sugebėti atspindėti ir įvardyti vaiko jausmus, nesupainioti jų su savo jausmais ir neprimesti jų vaikui.

 

2-3 metai

Dvejų-trejų mažylis tęsia susipažinimą su savimi, savo galiomis ir aplinkiniu pasauliu. Šiuo laikotarpiu svarbu, kad vaikas jaustųsi esąs saugioje aplinkoje. Jis dar negali valdyti savo impulsų, todėl emocijas dažnai reiškia audringai. Tėvams skiriantis tokio amžiaus vaikai gali pradėti elgtis kaip mažesni, taip siekdami daugiau suaugusiųjų globos. Svarbu, kad tėvai nei per daug lepintų vaikus gailėdami, nei pernelyg kontroliuotų ar kritikuotų, ypač dėl tariamo ar galimo panašumo į buvusį sutuoktinį. Pyktis, skausmas dažniausiai yra tėvų jausmų atspindys, tačiau ir paties vaiko liūdesys, išgyvenimo baimė yra suprantami ir gali būti labai intensyvūs. Tėvams svarbu jų jausmus priimti, suteikti jiems kryptį ir deramą raišką.

 

3-5 metai

Tokio amžiaus vaikučiai pradeda labiau suvokti savo lytį, suprasti, kuo mergaitės skiriasi nuo berniukų. Svarbu, kad jie gautų iš suaugusiųjų žinią, leidžiančią didžiuotis  savo lytimi ir džiaugtis kūnu. Dažnas atvejis, kai skiriantis, nusivylimas buvusiu sutuoktiniu perduodamas jo lyčiai ir drauge tos pačios lyties vaikui („jis visai kaip tėvas, tik televizorių nuolat žiūri“, „ji kaip mama, tik maivosi ir kalba nesąmones“). Panašus bendravimas žeidžia vaikus. Tad supykus ant sūnaus ar dukros, pravartu savęs paklausti, ar tik neužplūdo jausmas, susijęs su buvusiu sutuoktiniu, o ant vaiko tik išsiliejama.

Vaikai gali pradėti jausti kaltę ir tada, kai pyksta ant vieno iš tėvų, ir kai myli vieną iš tėvų. Nesugebėdami išlaikyti santykių su kiekvienu iš tėvų atskirai, jie gali jaustis plėšomi. Tad labai svarbu, kad tėvai leistų palaikyti ir kurti gerus santykius su buvusiu sutuoktiniu.

 

Mokyklinio amžiaus vaikai

Mokyklinio amžiaus vaikai jau turi mokėti valingai kontroliuoti savo impulsus, trumpam sukaupti dėmesį. Svarbūs santykiai su bendraamžiais. Vaiko savivertei, jo darbštumui svarbus meistrystės jausmas (“aš galiu”). Šiuo amžiaus laikotarpiu vaiko trauma visų pirma gali pasireikšti besirandančiomis problemomis mokykloje. Galimi psichosomatiniai negalavimai – galvos, pilvo skausmai, miego sutrikimas, tikas. Taip reiškiasi vaiko nerimas, liūdesys ar skausmas. Atminkite, kad vaikai, saugodami jus, jausdami, kad dėl jų nerimausite, gali neatsiverti. Tad labai svarbu surasti žmonių, galinčių vaikui padėti pereiti šį sunkų etapą. Gal nešališki artimieji, psichologas, socialinis pedagogas ar pan.

 

Paaugliai

Paauglystėje smegenys keičiasi taip pat intensyviai, kaip ir pirmaisiais gyvenimo metais. Jie taip keičiasi, kad, galima sakyti, patys su savimi turi susipažinti iš naujo. Esant tokiai intensyviai kaitai tėvų skyrybos gali smarkiai pažeisti paauglį, tačiau jeigu jo raida iki tol buvo sėkminga, jis ras išteklių, padėsiančių tvarkytis su trauma. Svarbu suprasti, kad netinkamas paauglių elgesys gali būti jų emocinė reakcija į skyrybas – baimių, nusivylimo, pykčio, bejėgiškumo išraiška. Jei turėsite tai galvoje, rasite tinkamų pagalbos savo paaugliui būdų

 

Kaip gali padėti tėvai?

Įvertinkite, kokiame skyrybų traumos įveikos etape yra jūsų vaikas šiandien. Kokie jo elgesio ypatumai, žodžiai išreiškia jo jausmus, susijusius su šiuo įvykiu? Kaip jūs reaguojate, kai vaikas ima apie tai kalbėti? Pamąstykite, kaip galite išplėsti savo ribas irt leisti vaikui apie tai kalbėti: nutylėti, ką išties manote apie mamos ar tėčio elgesį; pabrėžti, kad vaikas neatsakingas dėl tėvų skyrybų; leisti bendrauti su buvusiu sutuoktiniu. Nors ir sunku kiekvienam atitraukti į šalį savo nuoskaudas ir pyktį, bet tokia turėtų būti jūsų siekiamybė, jei norite, kad vaikai nukentėtų nuo skyrybų kuo mažiau.

 

Parengta pagal Elvyros Kučinskaitės knygą „Įskaudinta meilė. Skyrybos: išgyventi ir kilti“. Specializuotą kompleksinę pagalbą skyrybas išgyvenantiems suaugusiems ir jų vaikams teikia Šeimos ir asmens saviugdos centras „Bendrakeleiviai“ (bendrakeleiviai.lt).

 

Projektas iš dalies finansuojamas Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo lėšomis, kurį administruoja Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija.

Comments are closed.

BENDRAKELEIVIAI.LT © 2020

El. parduotuvių ir internetinių svetainių kūrimas

Klausk Aukok Dovanų kuponas Naujienlaiškis

Prašome atlikti pavedimą:

Įmonė: Šeimos ir asmens saviugdos centras “Bendrakeleiviai”.
Adresas: Didžioji g. 34, 01128 Vilnius.
Atsiskaitomoji sąskaita: LT02 7300 0100 8686 3132.
Mokėjimo paskirtis: už dovanų kuponą.

Užpildytas kuponas bus išsiųstas jums el. paštu per 24 val. Esant skubai, susisiekite tel. 8644 20883.

Aš suprantu, kad pinigai už įsigytus dovanų kuponus nėra grąžinami.
Kupono galiojimas – 1 metai nuo pirkimo dienos.