(06.27) 9-oji doc. dr. Ingridos Gudauskienės paskaita. VIRTUALI

Iš 9 paskaitų ciklo „Asmuo – begalybė ir ribos. Žmogaus poreikių ontologija pagal Pradžios knygos pasakojimus”.

Lektorė doc. dr. Ingrida Gudauskienė yra biblistė. Biblistikos moksluose specializavosi ir mokslo laipsnį įgijo Popiežiškajame Grigaliaus Universitete Romoje. Nuo 2004 m. dėsto biblistiką Vilniaus šv. Juozapo kunigų seminarijoje ir kitose Lietuvos aukštojo mokslo institucijose, dirba mokslinį darbą.

 

Apie žmogaus poreikius šiandien kalbama daug ir įvairiais aspektais. Nuolat girdime, kaip jų patenkinimas lemia saugią vaikystę, adekvačią asmenybės brandą, žmogaus savirealizaciją, sutuoktinių laimę, visuomenės gerovę ir pan. Taigi, žmogaus pilnatvė – kiekvieno svajonė. Apie tai, regis, žinome viską: kodėl, kada, kaip, kokie yra žmogaus poreikiai, gebame juos atpažinti, įvardyti, dargi neretai ir išpildyti. Vis dėlto gyvenimo dėsningumas toks, kad vienaip ar kitaip patiriame lūžius, kuriuose permąstome „teoriją“ apie esminius žmogaus poreikius ar net atpažįstame, kad mūsų tikrovėje jie nėra patenkinami. Ar tai reikštų, kad savo poreikių ontologiją turime pažinti iš naujo?

Klausimas, anot Česlovo Kavaliausko, yra tikroji žmogaus ontologija. Pačioje biblinės dramos pradžioje kaip tik klausimas išduoda dviejų jos veiksnių – Dievo ir žmogaus – nerimą: „[Adomai] Kur tu esi?“ (Pr 3,9). Kur esu? Tai ieškančiųjų savęs, Dievo ir kito asmens būvis. Tas nerimas nusidriekia per visą biblinį naratyvą, o Pradžios knygoje jau koduojami pamatiniai šio ieškojimo kontūrai. Naratyvinė visuma ir paskiri epizodai čia kalba apie nesumeluotą, nepagražintą ir nesterilią žmogaus klausimo apie save ir santykio su kitais būklę. Galiausiai apie į žmogų nukreiptą Dievo klausimą – nori pilnatvės ar ne? Taip Biblija neišvengiamai atsiveria kaip Knyga apie mus, apie mūsų poreikius ir svajones, apie daugiau ar mažiau pasisekusias nuolatines grumtynes už buvimą asmeniu.

Kurso metu skaitysime Pradžios knygą klausdami:

  • Ar Dievui rūpi žmogaus poreikiai (Pr 1 sk.)?
  • Kaip ribų peržengimas asmens akistatoje su asmeniu kuria iškreiptą tikrovės vaizdą (Pr 2–3 sk.)?
  • Kodėl instinktas savintis kitą ir / ar naikinti kitą kitokį atveda į savigriovos vienatvę (Pr 4–9 sk.)?
  • Ar tikrai Dievas „viena ranka duoda, o kita atima“ (Pr 22 sk.)?
  • Ar gali žmogus susigyventi su melaginga tapatybe (Pr 25–33 sk.)?
  • Kokia mąstymo ir veikimo strategija gali įveikti kito gviešimosi tendenciją (Pr 37 sk.)?
  • Ko išmoko žmogaus akistata su „duobės“ būkle, arba kaip įmanoma žmogaus metamorfozė (Pr 38–39 sk.)?

 

INFORMACIJA IR REGISTRACIJA

Datos:

2019 m.

I – rugsėjo 28 d.

II – spalio 26 d.

III – lapkričio 30 d.

2020 m.

IV – sausio 11 d.

V – vasario 1 d.

***

VI – gegužės 16 d. (virtuali)

Apie VI-ą paskaitą:
Ingrida: “Pradžios knyga nepaliauja pasakoti apie brolių tarpusavio santykių dramas – Kainas ir Abelis, Izaokas ir Izmaelis, Jokūbas ir Ezavas… Šalia jų savo gyvenimus gyvena artimieji – motinos ir tėvai. Ar tikrai savo? Kodėl būti broliu neretai yra taip sunku? Kodėl reikia palikti savuosius ir kaip įmanoma išėjus sugrįžti?  Kada ir kaip šį tą suprantame apie savo begalybės troškimą ir ribas?  Šįkart viso to klausime skaitydami Jokūbo ir Ezavo istoriją”. 

***

VII – gegužės 30 d. (virtuali)

Apie VII-ą paskaitą:
Ingrida: “Jokūbo ir jo vaikų dramoje Pradžios knygoje (37-50 sk.) nuo pat pradžių jos dalyviai su visu „trenksmu“ trokšta, ilgisi, ieško vienas kito. Asmuo priešais asmenį, tėvas priešais sūnų, sūnus priešais tėvą, brolis priešais brolį… Abipusiškumo įvykiui jų tikrovėje ne tik kažko esminio pritrūksta, bet ir yra kažko esminio per daug. Kokią mąstymo-veiksmo trajektoriją biblinis pasakojimas kviečia nueiti, kad būtų įveiktos žmogaus būvio „duobės“ būklės? Pirmas žingsnis: maištas ir išėjimas”. 

***

VIII – birželio 13 d. (virtuali). Pirkti bilietą. Perkant bilietą, papildomos registracijos nereikia.

Apie VIII-ą paskaitą:
Ingrida: “Ar atkreipėte dėmesį, kad Pradžios knyga turi savo Judą? Žinoma, kaip kitą asmenį objektu paverčiančio žmogaus tipą, netgi ne vieną. Judų čia išties knibždėte knibžda. O štai veikėjas vardu Judas – vienas, ir „judiškumo“ požiūriu ne išimtis. Vis tik, patyręs kito „valgymo“ skonį, šis Judas išgyvena neįtikėtiną metamorfozę. Ar gali jo „duobės“ būklė ir „skrydis“ kažką svarbaus pasakyti mums šiandien?”  

***

IX – birželio 27 d. (virtuali)

Apie IX-ą paskaitą:

Ingrida: “Praėjusią paskaitą kviečiau Jus atkreipti dėmesį į Pradžios knygos Judą. Jo nueitas kelias, kaip subtiliai ir įtaigiai sudėlioja naratyvas, išryškėja kaip reikšminga teminė gija. Ji byloja apie tai, kad žmogus, patyręs kito „valgymo“ skonį, galiausiai neįsitenka „duobės“ būklėje, bet visomis išgalėmis veržiasi iš jos. Asmens paslaptis! Šįkart, vis dar sekdami Judo trajektoriją, klausime, kur toji linija, už kurios jau asmens savirealizacijos pilnatvė? Ir kodėl gi Pradžios knygoje taip pabrėžtinai pasakojami nenudailinti tikėjimo istorijos didžiųjų gyvenimai?”. 

 

Laikas: 14:00 – 16:30 val.

Savaitės diena: šeštadieniai.

Vieta: Zoom platforma.

Kana: 1 paskaita – 12 eur.

Lektorė: doc. dr. Ingrida Gudauskienė.

Registracija: čia.

 

Comments are closed.

BENDRAKELEIVIAI.LT © 2021

El. parduotuvių ir internetinių svetainių kūrimas

Klausk Aukok Dovanų kuponas Naujienlaiškis

Prašome atlikti pavedimą:

Įmonė: Šeimos ir asmens saviugdos centras “Bendrakeleiviai”.
Adresas: Didžioji g. 34, 01128 Vilnius.
Atsiskaitomoji sąskaita: LT02 7300 0100 8686 3132.
Mokėjimo paskirtis: už dovanų kuponą.

Užpildytas kuponas bus išsiųstas jums el. paštu per 24 val. Esant skubai, susisiekite tel. 8644 20883.

Aš suprantu, kad pinigai už įsigytus dovanų kuponus nėra grąžinami.
Kupono galiojimas – 1 metai nuo pirkimo dienos.